دسته‌بندی نشده

تامین سوخت هواپیما با استفاده از جلبک‌اوگلنا

شرکت ژاپنی Euglena از نوعی ریزجلبک به نام اوگلنا برای تولید مواد غذایی، آرایشی و تولید سوخت‌ زیستی استفاده می‌کند. اوگلنا نوعی جلبک با خواص گیاهی و حیوانی است که ۵۹ نوع مواد مغذی مورد نیاز بدن انسان، مانند اسید‌های چرب اشباع نشده DHA و EPA -که در گوشت ماهی یافت می‌شوند- را شامل می‌شود.
به گفته مالکان این شرکت، اوگلنا مانند بقیه جلبک‌ها نیست زیرا اوگلنا نه تنها می‌تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن انسان را تأمین کند بلکه می‌تواند عمل فتوسنتز خود را با استفاده از دی‌اکسید کربن حاصل از کارخانه‌های فولاد و نیروگاه‌ گرمایی آ‌ن‌ها نیز انجام دهد. در واقع آن‌ها ابتدا تحقیقات خود برای تولید اوگلنا را در آزمایشی با استفاده از گاز دی‌اکسید کربن خروجی در کارخانه زغال‌سنگ در شهر اوکیناوا در سال ۲۰۰۹ آغاز، و سپس چند سال بعد همین آزمایش را این‌بار با استفاده از گاز خروجی نیروگاه حرارتی تکرار کردند.
کارخانه تولید سوخت زیستی این شرکت در پاییز سال گذشته تکمیل شد. با این حال شرکت Euglena در زمینه تحقیق و توسعه سوخت‌های زیستی پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است؛ به‌طوری که سرمایه‌گذاران این شرکت امیدوارند که بتوانند سوخت زیستی مورد نیاز برای هواپیمای المپیک توکیو را با استفاده از جلبک اوگلنا تهیه کنند.
مدیر بخش تجاری -Tstsu Kou- می‌گوید: “تولید سوخت زیستی از جلبک اوگلنا بسیار ارزان‌تر از تولید سوخت از دیگر منابع زیستی مانند نارگیل، ذرت و یا لوبیا می‌باشد؛ همچنین اوگلنا به‌عنوان ماده غذایی مصرفی ندارد پس می‌توان گفت که از لحاظ اخلاقی نیز نسبت به بقیه مواد اولیه مطرح شده در این زمینه، برتری دارد.”
همچنین وی خاطرنشان کرد: “در حال حاضر سوخت‌ زیستی موجود هزینه بیشتری نسبت به همتای فسیلی خود دارد؛ اما انتظار داریم که در آینده با توجه به افزایش هزینه سوخت‌های فسیلی بتوانیم در بازار جهانی سوخت خود را به‌عنوان یک سوخت جایگزین با قیمت مناسب به سراسر جهان عرضه کنیم.”
به گفته سرمایه‌گذاران این شرکت، سال گذشته فروش آن‌ها به ۱۳۳ میلیون دلار رسید که ۹۹ درصد این مبلغ از فروش در بخش‌های غذایی و مراقبت‌های بهداشتی به‌دست آمده است؛ این در حالی است که پنج نوع کسب و کار مختلف از جمله مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت از زیبایی، سوخت زیستی، بررسی ژنوم و برنامه GENKI که مربوط به سلامت کودکان است در این شرکت انجام می‌شود.
 با این حال آن‌ها می‌خواهند سرمایه‌گذاری بیشتری در زمینه سوخت زیستی انجام دهند و قصد ندارند به تنهایی این کار را ادامه دهند. در واقع آن‌ها می‌خواهند از شرکت‌های دیگر نیز کمک بگیرند و در این راستا آن‌ها با انجمن تحقیقات کاربردی Chevron Lummus Global برای فناوری تبدیل سوخت زیستی، و با شرکت. Isuzu Motors Ltd به هدف تجاری‌سازی نسل بعدی سوخت گیاهی مشتق شده از اوگلنا، قراردادهایی عقد کرده‌اند. همچنین هفته‌ گذشته سوخت تولیدشده توسط Euglena در جشنواره هوشمند MinatoMirai برای تأمین انرژی ژنراتورهای این فستیوال مورد استفاده قرار گرفت و مالکان این شرکت قصد دارند قراردادی نیز با این جشنواره برای تأمین انرژی در سال‌های آینده عقد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *