اخبار

معرفی شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی

معرفی شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی

شیوه‌های نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی و معطر در ایران قدمت زیادی ندارد و دیری نمی‌گذرد از روزهایی که مرحوم دکتر رضا امیدبیگی بنیان پژوهش‌های علمی و تخصصی این رشته را در کشور بنا نهاد.

منابع اینترنتی که در طول سال‌های اخیر به بحث گیاهان دارویی پرداخته‌اند، عمدتاً شامل مباحث درمانی و طب سنتی بوده و فقط اندک وبلاگ‌های شخصی و با توان محدود بوده‌اند که به ارائه دیدی صحیح از علم تولید و فرآوری گیاهان دارویی و مطالب مرتبط با آن پرداخته‌اند.

در این میان، لزوم ایجاد پایگاهی برای اطلاع‌رسانی و معرفی علوم نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی که بتواند به‌عنوان مرجعی برای دانشجویان، اساتید، محققان، تولیدکنندگان، فروشندگان و سایر دست‌اندرکاران این حیطه باشد به وضوح احساس می‌شد.

شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی یک شبکه خبری کاملاً مستقل است که از ابتدای آبان ماه ۱۳۹۱ با هدف اطلاع‌رسانی به متخصصین و دست‌اندرکاران علوم نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی راه‌اندازی شده است.

قطعاً متخصصین و دست‌اندرکاران بخش گیاهان دارویی کشور زحمات احیاگر علوم نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی ایران، مرحوم دکتر رضا امیدبیگی را فراموش نخواهند کرد و شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی نیز ادامه راه آن استاد فرزانه را در جامعه دانشگاهی و پژوهشی کشور لازم دانسته و در این راستا تلاش می‌کند.

این شبکه می‌کوشد تا به مباحثی همچون کشت و تولید، استحصال و فرآوری، بازاررسانی و اقتصاد و همچنین اخبار مربوط به حوزه گیاهان دارویی بپردازد.

در این شبکه خبری بخش‌های مختلفی در نظر گرفته شده که به اختصار به شرح زیر می‌باشد:

بخش اخبار: در این بخش، آخرین اخبار و مصاحبه‌ها پیرامون حوزه تولید و فرآوری، اقتصاد، صنعت و فناوری‌های مرتبط با گیاهان دارویی ارائه می‌گردد.

بخش دانلود: در این بخش فایل‌های مختلفی شامل اصل مقالات، نرم افزارها، فیلم، جزوات آموزشی و… برای دانلود در دسترس شما قرار می‌گیرد.

بخش مقالات و پایان‌نامه‌ها: در این بخش، مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی مرتبط با گیاهان دارویی معرفی می‌گردند. شایان ذکر است در برخی موارد، فایل مقاله یا پایان‌نامه نیز جهت دانلود در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

بخش نسخه‌های گیاهی: اگرچه رسالت اصلی شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی بر حوزه “تولید و فرآوری” گیاهان دارویی متمرکز شده است، اما در این بخش نیز با توجه به نیاز مخاطبان برخی استفاده‌های درمانی از گیاهان دارویی ارائه می‌گردد. باید به این نکته توجه داشت که ارائه این اطلاعات علمی، تنها به منزله اطلاع‌رسانی بوده و تجویز داروهای گیاهی فقط بایستی با نظر پزشک آشنا به طب گیاهی انجام گیرد.

بخش گزارش تصویری: در این بخش، گزارش‌های تصویری در حوزه مسائل پیرامونی صنعت گیاهان دارویی در اختیار بازدیدکنندگان عزیز قرار می‌گیرد.

بخش چندرسانه‌ای: این بخش از سایت، حاوی فیلم، مستند و فایل‌های صوتی مرتبط با صنعت گیاهان دارویی است.

تیم مدیریت شبکه خبری آموزشی گیاهان دارویی امیدوار است بتواند گامی هرچند کوچک در راه ترویج و توسعه علوم نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی بردارد، انشاالله.

مدیرمسئول: مهندس جلال عباسیان
دانشجوی دکتری فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی دانشگاه گیلان
سردبیر: دکتر محمّدتقی عبادی
دانشیار گروه علوم باغبانی (گرایش گیاهان دارویی) دانشگاه تربیت مدرس تهران

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *