اخبار

آکادمی جهانی علوم (TWAS)

آکادمی جهانی علوم (TWAS)، یک نهاد معتبر بین‏‌المللی است که ماموریت آن گسترش و کمک به پیشرفت علم در کشورهای در حال توسعه است.
در این سازمان، که زیر نظر یونسکو مدیریت می‏شود، بیش از ۱۱۰۰ دانشمند برتر، از جمله ۱۵ برنده جایزه نوبل عضو هستند.

✅ هر ساله آکادمی علوم جوایز خود را در ۹ حوزه علمی به دانشمندان برگزیده کشورهای در حال توسعه، به پاس سهم قابل توجه‏شان در پیشرفت و کاربرد علم و فناوری به منظور توسعه پایدار، اعطا میکند.

✅ این نهاد در سال ۲۰۱۹، جایزه ویژه خود در حوزه زیست شناسی را به پروفسور حسین بهاروند، استاد پژوهشگاه رویان، به واسطه خدمات ارزنده ایشان در تولید و نگهداری سلول‏های بنیادی و ارائه مفاهیم جامعی از پرتوانی و تمایز این سلول‏ها به سلول‏های عصبی، قلبی و کبدی اهدا خواهد کرد.

✅ این نخستین باری است که در حوزه زیست‏شناسی، یک دانشمند ایرانی موفق به دریافت این جایزه می‏گردد.
قرار است این جایزه ارزشمند، در سال آینده (٢٠١٩)، طی مراسمی در بیست و نهمین کنفرانس عمومی آکادمی علوم، به صورت رسمی به پروفسور بهاروند اهدا شود.

[ خانه زیست شناسی از صمیم قلب این موفقیت بزرگ علمی را به جناب آقای دکتر بهاروند عزیز تبریک میگوید و آرزو میکند در روزگاری نزدیک، گروه پژوهشی سلولهای بنیادی پژوهشگاه رویان، موفق به کسب جایزه نوبل گردد…]

⏪ درباره دکتر بهاروند…
دکتر حسین بهاروند، استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول‏های بنیادی پژوهشگاه رویان است. او در سال ١٣٨٢ برای اولین بار سلول‏های بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید نمود و در سال ١٣٨٧ به همراه همکارانش موفق به تولید سلول‏های بنیادی پرتوان القائی انسانی و موشی شد.
این فعالیت‏ها، او و همکارانش را قادر ساخت تا شاخه‏های مختلف پزشکی بازساختی را در ایران پایه‏گذاری و پیگیری کنند.

⏪ زمینه های پژوهشی او پیرامون ارتقاء تحقیقات ترجمانی و پزشکی بازساختی از دیدگاه سلول های بنیادی، زیست شناسی تکوینی و مهندسی با الهام از طبیعت برای مطالعات مهندسی بافت و سلول است. ایشان در کارآزمایی های بالینی متعدد و پیوند سلول های بنیادی بافتی مشارکت داشته است و در زمینه توسعه تولید صنعتی سلول فعالیت می کند.

☑️ تاکنون از ایشان بیش از ٣۵٠مقاله علمی بین‏المللی و چهار کتاب به زبان انگلیسی توسط انتشارات Springer و John Wiley به چاپ رسیده است.

☑️ پروفسور بهاروند تاکنون موفق به کسب ٣٠ جایزه ملی و بین‏المللی شده است.
از جمله این افتخارات، دریافت جایزه بین‏المللی یونسکو در حوزه علوم زیستی در سال ٢٠١۴ به واسطه تحقیقات روی سلول‏های بنیادی و کاربرد آن در پزشکی بازساختی، در راستای بهبود کیفیت زندگی انسان‏ها به ایشان اعطا شده است.

☑️ همچنین، وی در سال ٢٠١٧ به عنوان یکی از ٢٠ فرد تاثیر گذار در حوزه سلول‏های بنیادی،
از سوی سایت معتبر ” The Niche ”
در سطح جهان معرفی گردید.

 ❄ www.hbio.ir

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *